Home  >  RSS čtečka  >  www.vodohospodarske-stavby.cz

RSS kanál - Server Vodohospodářské stavby

MEZINÁRODNÍ VODOHOSPODÁŘSKÁ VÝSTAVA VODOVODY-KANALIZACE 2019

Publikováno: 26.10.2018

21. ročník mezinárodní vodohospodářské výstavy VODOVODY-KANALIZACE je nejvýznamnějším oborovým setkáním v České republice. 

Celý článek zde

SILNICE GROUP zahájila klíčovou etapu protipovodňové ochrany Olomouce

Publikováno: 5.4.2018

Sdružení Morava pod vedením stavební společnosti SILNICE GROUP zahájilo výstavbu protipovodňových opatření v centru Olomouce. Technicky náročná etapa s označením II. B zahrnuje rozsáhlé úpravy koryta řeky Moravy v délce 1,9 km od ústí Střední Moravy k mostu v Komenského ulici. Stavba je v českém prostředí zcela unikátní, protože se odehrává v historickém jádru města a její součástí je i vybudování náplavky a kompletní náhrada dvou mostů. Investorem je státní podnik Povodí Moravy.

Celý článek zde

Rekonstrukce vodní nádrže Šance zdárně pokračuje a spěje do finále

Publikováno: 24.1.2018

Posílení povodňové ochrany, zajištění spolehlivé dodávky pitné vody, lepší regulace vodních průtoků a celkové zlepšení bezpečnosti provozu má přinést rekonstrukce vodní nádrže Šance na východní Moravě nedaleko slovenských hranic.

Celý článek zde

„Velkou výhodou byla dlouholetá zkušenost našich techniků s prováděním monolitických konstrukcí,“

Publikováno: 20.12.2017

uvedl v rozhovoru pro časopis KONSTRUKCE vedoucímu projektu rekonstrukce VD Šance, Ing. Martin Polášek ze společnosti OHL ŽS.

Celý článek zde

Protipovodňová opatření a bytová výstavba v Brně

Publikováno: 18.12.2017

Zhruba pětina rozvojových ploch města se aktuálně nachází v záplavových zónách hlavních brněnských řek. Jejich využitelnost zejména pro bytovou výstavbu tedy závisí na legislativních omezeních výstavby a postupné výstavbě protipovodňových opatření. Jak vidí tento problém regionální stavitelé a projektanti a jak jej chce město Brno řešit, bylo tématem říjnové konference s názvem Protipovodňová opatření a bytová výstavba, kterou uspořádal Magistrát města Brna ve spolupráci s Asociací brněnských architektů a stavitelů ABRAST. Konference se zúčastnilo více než 70 odborníků jak z oblasti státní správy a samosprávy, tak zástupci investorů, projektantů a stavitelů.

Celý článek zde

Po šedesáti letech se České Budějovice a Hluboká nad Vltavou vrací na mapu říčních přístavů napojených na evropskou síť vodních cest

Publikováno: 24.11.2017

Na konci května letošního roku byla ministrem dopravy Ing. Danem Ťokem a dalšími hosty slavnostně otevřena poslední nová plavební komora na jihočeské Vltavě, překonávající spád jezu Hněvkovice u Týna nad Vltavou. Dokončil se tak program výstavby 33 km vodní cesty z Týna nad Vltavou do Českých Budějovic zahájený v roce 2008. Po šedesáti letech se České Budějovice a Hluboká nad Vltavou vrací na mapu říčních přístavů napojených na evropskou síť vodních cest. Vodní cestu budovalo Ředitelství vodních cest ČR jako státní investor při financování z prostředků Evropské Unie prostřednictvím Operačního programu Doprava a ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Dílo slouží pro plavbu zejména rekreačních plavidel mezi zdrží VD Hněvkovice a Týnem nad Vltavou. Vltavská vodní cesta je v tomto úseku zařazena do I. třídy pro plavidla do nosnosti 300 t.

Celý článek zde

„Naše infrastruktura i naše rezervy, které jsme vytvořili, abychom se vypořádali s mimořádnými jevy, jsou stavěny na klima minulého století,“

Publikováno: 13.10.2017

uvedl v rozhovoru Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globálních změn při Akademii věd ČR.

Celý článek zde

Výstava VODOVODY-KANALIZACE: Jednou z největších výzev je sucho

Publikováno: 20.7.2017

Že je vyrobit pitnou vodu, vyčistit ji, odkanalizovat a šetrně vrátit zpět do přírody náročný proces, ukázala návštěvníkům mezinárodní výstava VODOVODY-KANALIZACE. „Přesto patříme mezi tu šťastnou část populace na světě, kde lidé otočí kohoutkem a teče z něj pitná voda – ve zdánlivě neomezeném množství a většinou ve výborné kvalitě,“ uvedl při zahájení výstavy ministr zemědělství Marian Jurečka. Jak ale upozornil ministr životního prostředí Richard Brabec, jednou z největších ekologických výzev budoucnosti i úkolem politiků bude vypořádat se stále aktuálnější problematikou sucha.

Celý článek zde

ODERSKÉ FÓRUM – FORUM ODRZAŃSKIE: Studie v lednu odpoví, zda a jak budovat Oderskou vodní cestu

Publikováno: 19.7.2017

V lednu příštího roku by mělo Ministerstvo dopravy ČR dokončit studii proveditelnosti Oderské větve vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe, která by měla odpovědět na otázky, zda a jak dále pokračovat. Stejně tak polská strana připravuje marketingovou studii splavnění Odry až k českým hranicím. Informovali o tom představitelé ministerstev obou zemí účastníky konference ODERSKÉ FÓRUM – FORUM ODRZAŃSKIE, která se konala 31. května letošního roku v Bohumíně a kterou pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje ve spolupráci s polským partnerem GAPR (Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju).

Celý článek zde

Technologie Compact Pipe pro lepší kvalitu vody

Publikováno: 19.6.2017

Součástí projektu „Zkapacitnění prameniště a zvýšení jakosti pitné vody z prameniště Hulín“ je sanace přivaděče surové vody do úpravny vody v Kroměříži, pro což byla jako nejvhodnější metoda vybrána bezvýkopová technologie Compact Pipe.

Celý článek zde

Atomizace českého vodárenství je neefektivní, menší obce a města mají problémy

Publikováno: 27.3.2017

Obnova vodovodů a kanalizací ve velkých aglomeracích probíhá většinou bez problémů, potíže ovšem mají menší obce a města, které na investice nemají finance. „Cena vodného a stočného musí být nastavena tak, aby dokázala generovat dostatečné prostředky do obnovy,“ říká František Barák, předseda představenstva Sdružení vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR). O těchto a dalších aktuálních tématech se bude hovořit na blížící se nejvýznamnější oborové akci, mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE, kterou Sdružení pořádá v Hradci Králové 23. – 25. května.

Celý článek zde

Blíží se nejvýznamnější akce v oboru vodohospodářství. Na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE se bude hovořit o nejaktuálnějších tématech

Publikováno: 8.2.2017

Jedním z největších problémů je současné hospodaření s dešťovou vodou. Je dlouhodobě neudržitelné, říká ředitel a člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Oldřich Vlasák. Nejen o těchto tématech se bude hovořit na mezinárodní výstavě Vodovody-kanalizace, kterou Sdružení pořádá ve dnech 23. – 25. května v Praze. 

Celý článek zde

České vodohospodářství potřebuje 25 miliard korun ročně

Publikováno: 17.1.2017

Obor vodovodů a kanalizací je ve velmi dobrém stavu, i když vyžaduje velké investice, říká ředitel a člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Oldřich Vlasák. Nejen o těchto tématech se bude hovořit na mezinárodní výstavě Vodovody-kanalizace, kterou Sdružení pořádá ve dnech 23. – 25. května v Praze. 

Celý článek zde

Marian Jurečka ke Světovému dni vody v Praze: „Musíme být aktivní a připravit se na dlouhodobá sucha“

Publikováno: 11.11.2016

Ministr Marian Jurečka navrhl konkrétní způsoby, jak se aktivně připravit na případná období sucha v příštích letech. Ministerstvo zemědělství spolu s Ministerstvem životního prostředí, Svazem vodního hospodářství a Sdružením oboru vodovodů a kanalizací uspořádalo u příležitosti Světového dne vody v Kongresovém centru Praha tradiční setkání vodohospodářů.

Celý článek zde

Splavnění Odry až do Ostravy a Mošnova přinese regionům v příhraničí hospodářské oživení

Publikováno: 27.5.2016

Česká i polská strana na vládní i regionální úrovni mají zájem o splavnění řeky Odry z polského města Kędzierzyn-Koźle až do Ostravy a Mošnova. Pro regiony na obou stranách hranice by výstavba zmíněného úseku vodní cesty přinesla hospodářské oživení a zlepšení sociální situace. Shodli se na tom účastníci konference ODERSKÉ FÓRUM- FORUM ODRZAŃSKIE, která se konala 25. května letošního roku v Bohumíně a kterou pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. 

Celý článek zde

Ocenění pro projekt realizovaný technologií Compact Pipe

Publikováno: 22.4.2016

Projekt s názvem Valašské Meziříčí - rekonstrukce výtlačného řadu do VDJ Štěpánov získal ocenění Vodohospodářská stavba roku 2015. Oceněn byl v kategorii Stavby pro zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod. Sanace byla realizována v létě roku 2015 s pomocí moderní bezvýkopové technologie Compact Pipe od předního dodavatele plastových potrubních systémů, společnosti Wavin Ekoplastik. 

Celý článek zde

Po téměř 50 letech jsou odkaliště u Mníšku pod Brdy ekologicky nezávadná

Publikováno: 11.3.2016

Více než 23 tisíc tun odpadu a 272 tun odpadních vod odstranilo dodavatelské sdružení společností HOCHTIEF CZ a EKOM CZ z odkališť areálu ÚVR Mníšek pod Brdy a.s. Během necelého roku tak proběhla kompletní ekologická sanace území přesahujícího 4 km2, které sloužilo pro ukládání odpadů již od roku 1967. 

Celý článek zde

Tábor má novou ochranu proti velké vodě

Publikováno: 14.9.2015

Více než rok trvající stavba protipovodňové zdi v Táboře na řece Lužnici byla úspěšně dokončena a město je tak ochráněné proti velké vodě. Pro město Tábor dílo zhotovilo sdružení firem EUROVIA CS a SOLETANCHE Česká republika. Práce probíhaly od září 2013 do května 2015.

Celý článek zde

Nový vodovod byl slavnostně předán obci

Publikováno: 19.6.2015

Zástupci společnosti HOCHTIEF CZ ve čtvrtek slavnostně předali obci Dlouhá Loučka nově dokončený vodovod. Dokončením přiváděcího řadu, zesilovací čerpací stanice a vodojemu přispěl realizační tým ke zlepšení zásobování obce pitnou vodou. 

Celý článek zde

Lindab dodá systém tlumičů hluku pro budoucí největší výletní loď na světě

Publikováno: 18.6.2015

Lindab, přední světový výrobce vzduchotechniky a systémů chlazení a vytápění, byl lodní společností Royal Caribbean Cruise Line pověřen unikátní dodávkou: zajistí totiž kompletní systém tlumičů hluku pro největší světovou výletní loď Oasis. Ta se nyní staví ve francouzském St. Nazaire a do provozu bude uvedena v roce 2016. Kapacita mořského gigantu o délce 363 m bude 8 000 cestujících.

Celý článek zde

Přístav Hluboká nad Vltavou se slavnostně otevřel veřejnosti

Publikováno: 15.6.2015

Posledního května byl slavnostně otevřen nový přístav pro rekreační plavbu v Hluboké nad Vltavou. Okolí zaplnily atrakce pro děti a vodu brázdily nejen čluny a hausbóty, ale veřejnosti se představila i náročná práce záchranářů. V minulých dvou letech v bočním rameni řeky vyrostla nejen přístavní mola, ale také ojedinělá zdvižná lávka přes vjezd do přístavu. Investorem stavby bylo Ředitelství vodních cest ČR. Město Hluboká nad Vltavou na tyto práce navázalo novým systémem cyklostezek, které po dokončení navazujících úseků brzy bezpečně propojí levobřežní cyklistický koridor od Českých Budějovic na Purkarec.

Celý článek zde

VODOVODY-KANALIZACE 2015: české vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic

Publikováno: 22.5.2015

České vodohospodářství je v dobrém stavu, potřebuje ale jednou tolik investic. I to zaznělo na největší vodohospodářské akci v ČR – na mezinárodní výstavě VODOVODY-KANALIZACE. Na tu se ve dnech 19. – 21. 5. sjeli do areálu PVA EXPO PRAHA zástupci ministerstev, měst a obcí i lídři na trhu. 

Celý článek zde

Český Huisman navrhne a vyrobí části přílivové elektrárny

Publikováno: 19.5.2015

Čeští technici společnosti Huisman ze Sviadnova, výrobce ropných vrtných souprav nebo lodních jeřábů, navrhnou a vyrobí ovládací části turbín pro přílivovou elektrárnu v Holandsku. Elektrárna o výkonu 1 MW bude instalována na pilířích největší protipovodňové zábrany Oosterschelde v holandské provincii Zeeland a zajistí elektřinu přibližně pro 700 domácností. Testování sestavené přílivové elektrárny proběhne ještě do konce roku 2015.

Celý článek zde

Čistička vod v žulových tunelech hluboko pod Stockholmem projde nanotechnologickou modernizací

Publikováno: 19.5.2015

Stockholmu, který se rozprostírá na 14 ostrůvcích, a jehož nejstarší čtvrť se kdysi jmenovala doslova „Město mezi mosty“, nedostatek vody určitě nehrozí. To nejzajímavější dění okolo vody se dnes ovšem odehrává v ohromných žulových tunelech hluboko pod chodníky a kanály této švédské metropole. Stockholmská vodohospodářská společnost Stockholm Vatten zdokonaluje svou obrovskou čistírnu odpadních vod Henriksdal, která zpracovává celé dvě třetiny veškeré odpadní vody města. Čistička bude nově vybavena supermoderními bioreaktory s vlnícími se membránami imitujícími mořské řasy. Tyto membrány, navržené a zkonstruované společností GE, dokážou z vody efektivně odfiltrovat cokoli od benzínu po bělidla a lidský odpad. Modernizace z této čistírny odpadních vod učiní největší zařízení svého druhu s „membránovými bioreaktory“ (MBR) na světě a ve výsledku bude schopná zpracovat více než jednu miliardu litrů špinavé vody denně. Vyčištěná voda pak bude vypouštěna zpět do Baltského moře.

Celý článek zde

Největší vodohospodářská akce je tady. Výstava VODOVODY-KANALIZACE odpoví na nejpalčivější otázky

Publikováno: 19.5.2015

19. – 21. května hostí pražský výstavní areál v Letňanech 19. ročník největší vodohospodářské akce v ČR – mezinárodní výstavu VODOVODY-KANALIZACE. Představí nejnovější technologie a inovace, ale i novinky, které rok 2015 přináší. Co v současné době hýbe českým vodohospodářstvím? Ptali jsme se Františka Baráka, předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR), které výstavu pořádá. 

Celý článek zde

Wavin Acaro PP SN 12– kanalizační systém i pro náročné realizace

Publikováno: 27.4.2015

Společnost Wavin Ekoplastik, největší český výrobce a dodavatel plastových potrubních systémů, uvedla nové kanalizační potrubí Wavin Acaro PP SN 12. Předností systému, který je vyroben z polypropylenu, je mimořádná odolnost, maximální těsnost a životnost více než 100 let.

Celý článek zde

Ludgeřovice jsou téměř kompletně napojeny na splaškovou kanalizaci

Publikováno: 25.3.2015

Zástupci sdružení společností HOCHTIEF CZ, EUROVIA CS a VOKD dnes slavnostně předali objednateli, obci Ludgeřovice, nově vybudovanou splaškovou kanalizační síť. 

Celý článek zde

Úpravy toku řeky Blanice se staly vodohospodářskou stavbou roku

Publikováno: 23.3.2015

Zástupce společnosti HOCHTIEF CZ převzal v pátek 20. března 2015 z rukou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky a ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce ocenění Vodohospodářská stavba roku 2014. Projekt oficiálně nazvaný „Zkapacitnění toku Blanice přírodě blízkým způsobem v intravilánu města Vlašimi“ získal prestižní ocenění v kategorii „Stavby s investičním nákladem nad 50 mil. Kč“. Soutěž každoročně vypisuje Svaz vodního hospodářství ČR a vyhlášení vítězů probíhá při příležitosti Světového dne vody.

Celý článek zde

Malá vodní elektrárna Štětí je ojedinělý projekt sociálního podnikání

Publikováno: 18.3.2015

První gigawatthodiny elektrické energie vyrobily dvě turbíny s těmito ženskými jmény v elektrárně Štětí z labské vody. Tuto mimořádně ekologicky šetrnou stavbu, která přináší energii z obnovitelného zdroje i prostředky pro charitativní účely, pro obecně prospěšnou společnost Energeia vybudovalo sdružení zhotovitelů vedené Metrostavem.

Celý článek zde

Technologie taženého bednění na Vodním díle Mšeno

Publikováno: 10.3.2015

Propracovaný systém pro zachycení povodňových vod chrání od loňského roku město Jablonec nad Nisou. V říjnu byla totiž dokončena opatření na vodním díle Mšeno, jež zvýšila retenční účinnost systému. Ten nyní zvládne až 10 000letou vodu. Pro systém skrytý z velké části pod povrchem země byly využity moderní technologie, při betonáži revizní šachty se například uplatnila metoda posuvného, tzv. taženého bednění. Ta se zpravidla používá při betonážích chladicích věží elektráren, případně pilířů mostů nebo sloupů. Jejímu širšímu použití však brání náročnost na přípravu. Téměř 17 000 m3 betonů pro systém protipovodňových opatření na vodním díle Mšeno dodala betonárna TBG Východní Čechy provoz Jablonec nad Nisou, která patří do skupiny Českomoravský beton. Technologie taženého bednění si vyžádala 101 hodin nepřetržité výroby a dodávky betonu.

Celý článek zde

Wavin Ekoplastik nabídne projektantům knihovny svých prvků v CAD aplikacích

Publikováno: 10.3.2015

Wavin Ekoplastik, největší český výrobce a dodavatel plastových potrubních systémů, navázal úzkou spolupráci s firmou GRAITEC. Jejím cílem je postupná příprava knihoven kompletního výrobkového portfolia společnosti Wavin Ekoplastik. Tyto knihovny bude následně možné využívat jako vysoce efektivní nástroj v rámci projekčních prací s využitím různých CAD systémů.

Celý článek zde

Vyjadřovací portál vodohospodářské společnosti urychluje vyřízení žádostí

Publikováno: 6.8.2014

Akciová společnost CAD Studio, největší specializovaný dodavatel CAD, CAM, GIS a PLM řešení ve střední Evropě, poskytuje odborné služby společnosti ČEVAK a.s., která spravuje vodohospodářský majetek měst a obcí na jihu Čech a části krajů Plzeňský a Vysočina. Výsledkem spolupráce je i vyjadřovací portál společnosti ČEVAK a.s., který šetří náklady žadatelů a umožňuje pohodlné zadávání elektronických žádostí o vyjádření k existenci sítí, projektové dokumentaci pro územní nebo stavební řízení, záměru změny velikosti vodoměru, likvidaci odpadních vod a ostatních investičních záměrů.

Celý článek zde

Projekt Horní pomoraví II slavnostně odstartoval

Publikováno: 25.6.2014

Poklepem pěti základních kamenů symbolizujících zapojení pěti měst do největší investiční akce svého druhu v regionu odstartoval projekt Horní Pomoraví II. Rekonstrukce a výstavby kanalizační sítě na Šumpersku potrvají do podzimu příštího roku a náklady přesáhnou 1,5 miliardy korun, z čehož většinu pokryje dotace Evropské unie, která poskytne 1,2 miliardy. Projekt zásadně pomůže ke snížení znečistění povrchových a odpadních vod horního povodí řeky Moravy v Olomouckém kraji.

Celý článek zde

Přes 40 nových domů se napojí v Letohradě na novou kanalizaci

Publikováno: 6.6.2014

Slavnostním přestřižením pásky byly dnes dokončeny práce na odkanalizování dvou částí města Letohrad – prostředních a horních Kunčic. Kanalizační soustava těchto dvou městských částí byla svedena do stávajících stok a místní čistírny odpadních vod.  

Celý článek zde

Město Jablonec nad Nisou je mnohem lépe chráněno před velkou vodou

Publikováno: 18.12.2013

Obyvatele Jablonce nad Nisou chrání nová zvýšená protipovodňová ochrana za 380 miliónů korun. Výstavba systému protipovodňového opatření, jehož podstatou byla úprava historického protipovodňového systému odklánějící zvýšené průtoky do nádrže vodního díla Mšeno, byla zahájena v prosinci 2011 a úspěšně dokončena v listopadu letošního roku. Jedná se o systém založený na převodu povodňových průtoků štolovými přivaděči, jenž je v podmínkách České republiky do značné míry unikátní. Po letech koncepční a projektové přípravy došlo k podstatnému zvýšení ochrany města Jablonce nad Nisou před škodlivými účinky povodní. Tento jedinečný projekt byl realizován v rámci Programu Ministerstva zemědělství 129 120 Podpora prevence před povodněmi II.

Celý článek zde

Pokud chceme posílit export, potřebujeme vodní cesty k mořím, shodli se experti

Publikováno: 26.9.2013

Z Moravskoslezského kraje se ročně vyváží okolo 15 milionů tun zboží. Dalších zhruba 13 milionů tun naopak míří ze světa do regionu. Pohyb celkem 28 milionů tun nejrůznějších strojů, zařízení, materiálu i spotřebního zboží se odehrává převážně na silnicích a v rámci železničních cest. Kraj má přitom jedinečnou šanci připojit se na transevropské „vodní dálnice“. Proto se dnes právě v Ostravě sešla reprezentativní skupina odborníků, průmyslníků i politiků, aby v rámci konference pořádané Národní strojírenským klastrem a obecně prospěšnou společností Prague Twenty řešila budoucnost vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL). Myšlenku, která by ze suchozemské České republiky udělala místo s fungujícím napojením na velké mořské přístavy. Výsledkem je shoda, že konkurenceschopnost tuzemska bude bez vodních cest postupně skomírat a je nutné dostat i české záměry související s DOL do globální dopravní sítě podporované Evropskou unií.  

Celý článek zde

Město Nová Paka zrenovovalo čistírnu odpadních vod

Publikováno: 26.9.2013

V dubnu 2012 započala nákladná rekonstrukce a modernizace čistírny odpadních vod v obci Stará Paka. Stavba za více než 95 milionů korun byla dokončena po více než jenom roce, a to v červenci. Na úpravu čistírny město získalo dotaci z Ministerstva životního prostředí ve výši 66 milionů. Areál bude provozovat i nadále Vodohospodářská a obchodní společnost a.s. 

Celý článek zde

V Brodku u Přerova otevřeli novou ČOV a kanalizaci

Publikováno: 18.9.2013

Dnes byla slavnostně otevřena nová čistírna odpadních vod a jednotná kanalizační síť městyse Brodek u Přerova, společně s pěti čerpacími stanicemi, napojenými na kanalizační síť výtlačnými řadami. Ty jsou nezbytné pro dopravu znečištěných odpadních vod směrem k čistírně. Investorem díla byl městys Brodek u Přerova a celkové náklady dosáhly téměř 145 milionů korun včetně DPH. Dílo bylo financováno z prostředků Evropské unie, Státního fondu pro životní prostředí a Fondu na obnovu vodohospodářské infrastruktury Olomouckého kraje.

Celý článek zde

Stavbaři začali rozšiřovat pelhřimovskou čistírnu

Publikováno: 16.9.2013

Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Pelhřimově byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 12. září 2013 ráno v pelhřimovských Městských sadech za účasti hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka, starosty města Leopolda Bambuly a zástupců dodavatelské společnosti Metrostav. Stavbaři budou mít v následujících dvou a půl letech za úkol rozšířit a upravit současnou čistírnu tak, aby splňovala aktuální legislativní požadavky. 

Celý článek zde

Řeka Metuje bude zase o něco čistější

Publikováno: 16.9.2013

Téměř na den přesně se po dvou letech sešli na čistírně odpadních vod v Náchodě – Bražci zástupci investora, zhotovitele a dalších partnerů projektu „Náchod a Hronov – kanalizace a rekonstrukce ČOV Náchod“, tentokráte však již při slavnostním předání projektu. 

Celý článek zde

Starosta Lomecký zahájil výstavu o vodním koridoru Dunaj-Odra-Labe

Publikováno: 24.5.2013

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP09) zahájil ve středu spolu s ředitelem Ředitelství vodních cest Janem Skalickým (ODS) putovní výstavu o aktuálním tématu propojení tří moří v České republice, vodním koridoru Dunaj-Odra-Labe.

Celý článek zde

Výstava o projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe v Jindřišské věži

Publikováno: 21.5.2013

Tato putovní výstava soustřeďuje hlavní údaje o aktuálním tématu propojení tří moří v České republice vodním koridorem Dunaj-Odra-Labe, který má být současně klíčovým faktorem pro udržení vyrovnané vodohospodářské bilance a příspěvkem k ochraně před povodněmi, k využití obnovitelných zdrojů energie a k revitalizaci krajiny. Poslední krize (ropná, plynová, hospodářská) zdůraznily také další funkce D-O-L jakou je doprava strategických surovin, především ropy a plynu, jež by umožnila širokou diverzifikaci těchto zdrojů, výrazné zvýšení zaměstnanosti, a to jak v době výstavby (desítky tisíc pracovních míst), tak během provozování vodního koridoru. Vodní koridor D-O-L přispěje nejenom k rozvoji hospodářství střední Evropy, ale také k regionálnímu rozvoji strukturálně nejpostiženějších regionů v České republice.

Celý článek zde

OHL ŽS zahájila další etapu modernizace vodovodu na Šlapanicku

Publikováno: 9.4.2013

V polovině minulého týdne byl slavnostně zahájen další z projektů na modernizaci vodovodů a kanalizace, jehož investorem je Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Šlapanicko. Celkové náklady ve výši více než 69 mil. Kč (bez DPH) budou hrazeny z 85 % Evropskou unií v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj, 5 % přispívá Státní fond životního prostředí, 9 % hradí obce zastoupené ve Svazku a jedním procentem se podílí také Jihomoravský kraj.

Celý článek zde

Zruší ministr dopravy Ředitelství vodních cest?

Publikováno: 8.4.2013

Podle interních informací z Ministerstva dopravy připravuje ministr Zbyněk Stanjura z ODS koncem příštího týdne zrušení Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC). Tento krok má být zřejmě proveden "potichu" vzhledem k množství negativních reakcí na tento plánovaný krok ze strany odborníků, opozičních, ale i některých koaličních politiků. Negativně se k tomuto plánovanému kroku vyjádřil i prezident Miloš Zeman: "Snahu o zrušení Ředitelství vodních cest samozřejmě hodnotím jako tragickou chybu". Za chybu tento krok označili nejen bývalí ministři dopravy Petr Moos a Jaromír Schling, ale také např. hejtman Moravskoslezského kraje, nebo prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, který k tomu uvedl: "Ve skutečnosti pravděpodobně k žádné úspoře nedojde a úřednické rozhodnutí způsobí nenapravitelné škody". Obavy ze zastavení rozvoje vyjádřili také zástupci Baťova kanálu, středního Labe nebo horní Vltavy.

Celý článek zde

Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe

Publikováno: 27.3.2013

Víceúčelový vodní koridor Dunaj - Odra - Labe přináší řadu výhod a příležitostí. Spojuje v sobě výhody, jako je zajištění vodohospodářské bilance a stability území – kompenzace možných vlivů globální klimatické změny, ochranu před povodněmi, nalepšování vodohospodářských poměrů za dlouhodobého sucha, ochranu životního prostředí (obnovu vlhkých biotopů, zvýšení biodiverzity), využití obnovitelných energetických zdrojů, zvýšení stability energetického systému, ekologickou dopravu, diverzifikaci přísunu strategických surovin a tím zvýšení energetické a dopravní bezpečnosti státu.  

Celý článek zde

Jak se připojit na inženýrskou síť?

Publikováno: 21.11.2012

Mnoho vlastníků nemovitosti či stavebních parcel řeší otázku napojení na inženýrskou síť. S touto situací se vlastník setká například při nově vybudované kanalizaci či vodovodu nebo když se rozhodne změnit účel stavby, kterou do té doby využíval pouze rekreačně. Jaký je postup pro tyto případy, popisuje na příkladě vodovodní přípojky Aleš Zapletal ze stavební společnosti INSTA CZ, která se zabývá provozováním vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu.

Celý článek zde

Hradčany mají zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod

Publikováno: 1.11.2012

V úterý 30. října dokončila Severočeská vodárenská společnost (SVS) další ze svých velkých investičních akcí – rekonstrukci čistírny odpadních vod v Hradčanech na Českolipsku.  Součástí projektu je i výstavba přečerpávání odpadních vod z Mimoně na ČOV Hradčany.  Finanční náklady na stavbu dosáhly téměř 94 milionů korun (včetně DPH).

Celý článek zde

AQUEL Bohemia pomáhá řešit problém pitné vody v Africe

Publikováno: 17.10.2012

Společnost AQUEL Bohemia vyvinula kompaktní filtrační modul pro čištění silně bakteriologicky kontaminované vody v Africe o objemu 2 000 litrů okamžitého odběru pitné vody a s následným výkonem výroby 230 litrů pitné vody za hodinu. Funguje za použití solárních panelů a filtrační technologie AQUEL bez nutnosti použití externího elektrického zdroje. Během listopadu firma na vlastní náklady dokončí pilotní projekt tohoto modulu a počátkem prosince proběhne instalace tohoto modulu v první vytipované vesnici cca 15 km od Bamaka, hlavního města Mali. Celková investice tohoto pilotního projektu včetně výzkumu a testování je v hodnotě 2 mil. korun a firma jej realizuje na své náklady. Společnost plánuje v průběhu dalších tří let instalovat tyto filtrační moduly v tisícovce dalších vesnic západoafrické republiky Mali. 

Celý článek zde

Úpravna vody Meziboří se dočkala rozsáhlé rekonstrukce

Publikováno: 10.10.2012

Ve čtvrtek 4. října byl položen základní kámen projektu Intenzifikace a rekonstrukce úpravny vody Meziboří. Jedná se o letošní největší plánovanou investiční akci Severočeské vodárenské společnosti (SVS). Stavební práce byly zahájeny 3. září a dokončení se plánuje do 26. června 2015.

Celý článek zde

Jaké jsou časté poruchy na kanalizační síti?

Publikováno: 2.10.2012

K poruchám na kanalizačních sítích dochází z různých příčin, ať už je to stáří kanalizace, její špatné uložení či vnější zásah a manipulace se sítí. Včasné odhalení závady na síti je možné díky monitorovacím zařízením. Nejdříve však musíme znát krizová místa dané kanalizační sítě. V tomto článku uvedeme několik nejčastějších poruch na kanalizaci, se kterými se provozovatel může setkat.

Celý článek zde

Úpravna vody v Hradci Králové projde modernizací

Publikováno: 7.9.2012

Před více než 40 lety byla postavena úpravna vody v Hradci Králové, která zajišťuje přeměnu surové vody z řeky Orlice ve vodu pitnou. Zařízení úpravny vody za celou dobu své existence používá původní technologická zařízení a neproběhla zde žádná zásadní rekonstrukce. Tu však úpravna vody podstoupí v následujících 27 měsících.

Celý článek zde

Stav vodovodů pohledem z praxe

Publikováno: 30.7.2012

Každý provozovatel vodohospodářské infrastruktury se musí potýkat s různými problémy a úkoly, které jsou spojené s údržbou a rekonstrukcí vodovodní sítě a jejích jednotlivých součástí. Musí brát v potaz počet obcí a fakt, že každá obec je do jisté míry jiná a má proto specifické potřeby i v případě provozu své vodovodní sítě. V tomto článku přinášíme pohled z praxe na základě zkušeností Ing. Aleše Zapletala, odborníka ze společnosti INSTA CZ, která provozuje vodohospodářskou infrastrukturu v regionu Moravy.

Celý článek zde

Česká Kamenice má novou čistírnu odpadních vod

Publikováno: 29.6.2012

V České Kamenici byla v úterý 26. června slavnostně otevřena čistírna odpadních vod, která v uplynulých měsících prošla kompletní rekonstrukcí, již provedly společnosti SYNER a Kunst Hranice. V těchto dnech probíhají komplexní zkoušky a 1. července bude zahájen roční zkušební provoz čistírny odpadních vod.

Celý článek zde

SIAD Czech letos dodá součásti zařízení čistíren odpadních vod

Publikováno: 4.6.2012

Tuzemská dceřiná společnost italsko-americké konfederace SIAD-Praxair, společnost SIAD Czech, která má výrobní zázemí na Mostecku a Brněnsku, získala v letošním roce zakázky na odpařovací stanice a kyslík pro provoz čistíren odpadních vod. Čistírny odpadních vod a jejich koncová zařízení na hygienizaci kalů se tak stávají dalším významným segmentem, do kterého SIAD v České republice vkládá naděje. „V současné době se vlivem nové legislativy významně snižuje počet legálních možností nakládání s kalem. Proto rostou požadavky na snížení celkového produkovaného množství upraveného kalu na ČOV a poptávka po řešení,“ vysvětlil Ivo Lukas, generální ředitel SIAD Czech.

Celý článek zde

V Němčicích nad Hanou mají novou čistírnu odpadních vod

Publikováno: 28.5.2012

Němčice nad Hanou, 25. květen 2012 I díky dotacím z Evropské unie se v posledních letech začalo s budováním nových čistíren odpadních vod a kanalizací v menších obcích. Jednou ze zajímavých realizací na Moravě je vybudování kanalizace a ČOV pro město Němčice nad Hanou v hodnotě 56 mil. Kč.

Celý článek zde

Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe opět o něco blíže

Publikováno: 15.5.2012

Ministerstvo dopravy opět pokročilo ve snaze posunout vpřed přípravu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (D-O-L). Snahu ministerstva podporuje vláda ČR, která schválila ve středu 14. března 2012 průlomový materiál na podporu rozvoje vnitrozemských vodních cest v ČR (Usnesení vlády ČR č. 155/2012). Materiál uvádí jako prioritní výstavbu plavebních stupňů v Děčíně v hodnotě čtyř až pěti miliard korun a v Přelouči v hodnotě tří miliard korun, které mají zajistit celoroční splavnost Labe až do Pardubic.

Celý článek zde

Na kanalizaci a čistírnu v Brodku u Přerova přispěje EU

Publikováno: 19.3.2012

Dne 15. 3. 2012 byla slavnostně zahájena výstavba kanalizace a čistírny odpadních vod v Brodku u Přerova a v místní části Luková. Investorem stavby je obec Brodek u Přerova. Celkové náklady na realizaci kanalizace a čistírny jsou 142 mil. Kč včetně DPH, přičemž 85 % uznatelných nákladů uhradí dotace Evropské unie v rámci Operačního programu Životní prostředí a 5 % uhradí český stát prostřednictvím Státního fondu pro životní prostředí. Zbylé prostředky poskytne obec Brodek u Přerova.

Celý článek zde

Českolipsko využívá novou čistírnu odpadních vod

Publikováno: 31.1.2012

Nejmodernější čistírnu odpadních vod v Libereckém kraji za více než čtvrt miliardy korun má od ledna Česká Lípa. Dokončením rekonstrukce českolipské čističky, která přišla na 255 milionů korun, se završil projekt Čistá Ploučnice, jehož realizací vyřešila Severočeská vodárenská společnost nedostatky v čištění odpadních vod v sedmi městech v regionu.

Celý článek zde

Výhody a nevýhody provozování ČOV obcí

Publikováno: 5.12.2011

V České republice je současné době velice aktuální téma výstavby čistíren odpadních vod v menších obcích. Méně se však již věnuje prostor tomu, co všechno obnáší jejich provoz. Základní otázkou po vybudování nové ČOV pro obec je, zda si zabezpečí její provoz vlastními prostředky nebo se obrátí na specializovanou společnost, která se tak stane provozovatelem ČOV a kanalizační sítě.

Celý článek zde

Plavební úžina Chvatěruby již nestraší plavce

Publikováno: 8.11.2011

Ředitelství vodních cest ČR a dodavatel stavby OHL ŽS, a.s. dokončily úpravu nejproblematičtějšího místa plavby mezi Prahou a Mělníkem. Obávaná úžina je tak již minulostí a plavební sezóna se prodloužila až o 120 dnů.

Celý článek zde

Soutěž Podnikatelský projekt roku 2010 zná své vítěze

Publikováno: 30.9.2011

Společnosti Elmarco, Pike Electronic, Vodní elektrárna Železný Brod, Deza, Pekass a Unikont Group mají od včerejška více společného. Kromě toho, že úspěšné čerpaly dotace z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) Evropské unie, zvítězily v soutěži Podnikatelský projekt roku 2010. Výsledky vyhlásila Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice – AFI ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Slavnostní večer se uskutečnil v Kaiserštejnském paláci v Praze, moderoval ho Jakub Železný a vystoupila na něm zpěvačka Gabriela Gunčíková.

Celý článek zde

Nejlepší podnikatelské projekty vyhlásí CzechInvest

Publikováno: 22.9.2011

Už za týden bude jasné, jaké projekty financované z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) Evropské unie, realizované v roce 2010, jsou nejlepší. Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky a Sdružení pro zahraniční investice – AFI oznámí výsledky celostátní soutěže Podnikatelský projekt roku. Slavnostní předání ocenění se pod záštitou ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka uskuteční v Kaiserštejnském paláci v úterý 27. září 2011 v Praze.

Celý článek zde

Letohradská čistírna odpadních vod výrazně zvýší svoji kapacitu

Publikováno: 14.9.2011

Poklepáním základního kamene byl v úterý 13. září 2011 v Letohradě zahájen projekt, na jehož konci bude rozsáhlá modernizace zdejší čistírny odpadních vod spojená s výrazným zvýšením její kapacity a rozšíření kanalizační sítě města Letohradu.

Celý článek zde

EUROVIA CS zahájila stavbu Dolní Poustevna – kanalizace a ČOV

Publikováno: 29.8.2011

Odvedení splaškových odpadních vod ze stávající zástavby města Dolní Poustevna a části Horní Poustevna vyřeší výstavba nové kanalizace. Všechny splaškové a odpadní vody z těchto lokalit budou svedeny do nové čistírny odpadních vod, která vznikne v Dolní Poustevně.

Celý článek zde

Nové čistírny odpadních vod na Moravě

Publikováno: 11.8.2011

I díky dotacím z Evropské unie se v posledních letech začalo s budováním nových čistíren odpadních vod a kanalizací v menších obcích. Jednou ze zajímavých realizací na Moravě je vybudování kanalizace a ČOV pro město Němčice nad Hanou v hodnotě 56 mil. Kč.

Celý článek zde

Nový vůz monitoruje kanalizaci na Moravě

Publikováno: 13.6.2011

Vyhledávání poruch na kanalizacích a jejich oprava bude od nynějška mnohem jednodušší. Prostějovská společnost INSTA CZ má k dispozici vozidlo, které bude monitorovat prováděné a dokončované kanalizace na Moravě. Monitorovací vůz bude také vyhledávat poruchy na kanalizacích provozovaných touto společností. Nová technika je určena pro úsek vodárenství a stavební výrobu.

Celý článek zde

Novým ředitelem KONSTRUKCE Media je Ing. Michal Sirovátka

Publikováno: 2.6.2011

Michal Sirovátka (nar. 1982) se stal od 1. května 2011 výkonným ředitelem společnosti KONSTRUKCE Media, s.r.o.

Celý článek zde

Veřejný vodovod pro obec Velký Týnec

Publikováno: 1.6.2011

Velká část obce Velký Týnec s místní částí Čechovice byla bez veřejného vodovodu. Zásobování obyvatel bylo řešeno individuálně, převážně z domovních studní, což bylo z mnoha hledisek nedostatečné. Proto se obec rozhodla vybudovat ve spolupráci sdružení firem INSTA CZ a MS-stavby s.r.o. nový vodovodní systém. Ten byl realizován a dokončen v druhé polovině loňského roku. Realizační cena stavby byla 65 mil. Kč.  

Celý článek zde

Bohatý doprovodný program na WATENVI 2011

Publikováno: 20.2.2011

Stejně jako v předešlých letech chystají organizátoři veletrhu WATENVI bohatý dopro-vodný program, jenž patří k nedílné součásti tohoto projektu. Zaměřen bude na aktuální stav legislativy a na oblast financování vodního a odpadového hospodářství.

Celý článek zde

Rekonstrukce čtyřicet metrů pod hladinou

Publikováno: 2.2.2011

Na řadě toků a přehrad se objevují nové vodní stavby a stávající se opravují a modernizují, aby zabránily povodním. Mezi tato díla spadají i práce, které letos v únoru končí naše divize 6 na vodním díle Vranov.

Celý článek zde

VIDEO: Na jaře začne revitalizace řeky Ostravice

Publikováno: 13.1.2011

Obyvatelé Ostravy a okolí řeky Ostravice se mají na co těšit. Už na jaře začne první fáze takzvané revitalizace toku. Cílem je udělat z řeky oblíbený cíl pro vycházky, vyjížďky nebo trávení volného času. Projekt začne čištěním toku.

Celý článek zde

Startuje velký vodohospodářský projekt v Ivančicích

Publikováno: 12.1.2011

Dnes byla zástupci investora, kterým je Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice, a zhotovitele - OHL ŽS, a.s. - slavnostně podepsána smlouva o realizaci projektu „Zlepšení kvality vody v řekách Jihlava a Svratka nad nádrží Nové Mlýny“. Odstartoval tak jeden z největších vodohospodářských projektů nejen v regionu, ale i v celé České republice.

Celý článek zde

Uzávěrka přihlášek na WATENVI se nezadržitelně blíží

Publikováno: 11.1.2011

Přípravy na Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh WATENVI jsou v pl-ném proudu. Veškeré dění – vystavovatelé, semináře i přednášky – budou soustředěny do příjemného prostředí multifunkčního pavilonu P. WATENVI zahrnuje Mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY-KANALIZACE, jejímž pořadatelem je Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR), a Mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO.

Celý článek zde

MVE – čtyřikrát totéž, ale pokaždé jinak

Publikováno: 9.12.2010

Jako malé se u nás označují vodní elektrárny s instalovaným výkonem do 10 MW. I když všechny pracují na stejném principu, je většina nových odlišná od těch, které se stavěly v průběhu minulého století. A nejde přitom jen o konstrukci, technická a technologická řešení; čím dál větší roli hraje i ekologické hledisko.

Celý článek zde

Nové štoly pod Táborem

Publikováno: 9.12.2010

Posledního listopadu ukončila bývalá starostka města Ing. Hana Randová stavbu, která napravila stav kanalizační soustavy v táborské aglomeraci. Ražbu dvou nejhlubších spadišť a téměř půl kilometru nových štol prováděli pracovníci střediska kanalizace divize 1 pod vedením Jiřího Nováka. I když práce mohli zahájit až s tříměsíčním zpožděním, dílo předali včas. Za divizi 1 jim za to poděkoval náměstek Ing. Emil Konopásek.

Celý článek zde

Štola v Táboře je zkolaudována

Publikováno: 30.11.2010

Dnes byla slavnostně zakončena první část projektu „Náprava stavu kanalizační soustavy aglomerace Táborsko, a to Stavba I - Štola. Ta převádí část průtoků odpadních a dešťových vod z Čekanic a Blanického předměstí, které až dosud přitékaly na kapacitně limitovanou čistírnu odpadních vod Klokoty, do areálové čistírny odpadních vod Na Mělké. Zároveň díky štole vznikl nový retenční prostor pro akumulaci odpadních a dešťových vod s objemem 4 190 m3.

Celý článek zde

Současné trendy ve stavebnictví

Publikováno: 24.11.2010

Dnešní požadavky na stavebnictví – jak na tepelnou úsporu či ekologičnost staveb – jsou někdy retrospektivou dřívějších technologií.

Celý článek zde

Konference TRANSPORT 2010: je potřebný vodní koridor Dunaj-Odra-Labe?

Publikováno: 15.11.2010

Do Ostravy na mezinárodní konference TRANSPORT 2010, kterou v Clarion Congress Hotel Ostrava počtrnácté pořádalo 9. – 10. listopadu 2010 Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, přijeli představitelé ministerstev dopravy Česka, Slovenska, Polska a Rakouska. Ti se společně s řadou odborníků na dopravu a logistiku věnovali aktualitám při výstavbě VI. Panevropského dopravního koridoru, diskutovali o logistice ve vztahu k železniční dopravě, o perspektivách vysokorychlostních a měli také na programu téma vodní dopravy.

Celý článek zde

MVE Lovosice-Píšťany předána do užívání

Publikováno: 7.11.2010

Čtyři Kaplanovy turbíny o výkonu 2,64 MW začnou ještě letos nově zásobovat elektrickou energií na 5000 domácností v okolí Lovosic. V pátek 8. října totiž Metrostav slavnostně předal objednateli, společnosti Reno-Energie, jednu z největších „malých vodních elektráren“ u nás – MVE Lovosice-Píšťany.

Celý článek zde

Nový environmentální projekt na Chebsku

Publikováno: 6.11.2010

Nejpozději od 1. dubna 2013 budou do Ohře proudit odpadní vody tak čisté, že řeka ještě víc vyhoví životu lososů. Přispěje k tomu skupinový projekt Chebsko – environmentální opatření, pro který investor, společnost CHEV AK Cheb, získal finanční podporu z Fondu soudržnosti EU a ze Státního fondu životního prostředí ČR . Tým Ing. Petra Brože z divize 6 převzal staveniště v čistírně odpadních vod v Chebu 1. října. Fakticky tak odstartoval dílo, které Metrostav nově provádí ve sdružení s firmami SMP CZ a Algon.

Celý článek zde

Čistá Berounka vyčistí vody Staré řeky

Publikováno: 5.11.2010

Tým Ing. Miroslava Kšíra z divize 1 zahájil v září práce na projektu C druhé etapy akce Čistá Berounka. V následujících dvou letech bude řídit dostavbu a rekonstrukci kanalizace ve městě Blovice včetně intenzifikace čistírny odpadních vod. Třetinový podíl ve sdružení připadá společnosti EUROVIA CS, která dostaví vodovodní a kanalizační síť v rokycanské části Borek.

Celý článek zde

Volvo představilo nový model Volvo FMX českým zákazníkům

Publikováno: 27.10.2010

Volvo je jediný výrobce na světě, který dokáže stavebnímu segmentu nabídnout techniku v širokém a jedinečném spektru - stavební stroje a vozidla dle přesných požadavků pod jednou značkou. Volvo Trucks, Volvo Stavební stroje a Volvo Financial Services představili své produkty a služby na předváděcích akcích v pískovně Uhy a v kamenolomu Hrabůvka u Hranic na Moravě.

Celý článek zde

Kanalizace a její čištění

Publikováno: 18.10.2010

Kanalizace je soustava trubních rozvodů a dalších zařízení sloužících k odvádění odpadních vod z jednotlivých nemovitostí a z veřejného prostranství do čistírny odpadních vod. Případně přímo do recipientu, což je útvar, který slouží k dočištění odpadních vod.

Celý článek zde

Odvádění odpadních a dešťových vod do kanalizace

Publikováno: 18.10.2010

Odvedení odpadních vod z pozemku nebo stavby je splněno okamžikem vtoku odpadních vod z kanalizační přípojky do kanalizace. Kanalizací mohou být odváděny odpadní vody jen v míře znečištění a v množství stanoveném v kanalizačním řádu a ve smlouvě o odvádění odpadních vod.

Celý článek zde

Kvalita vody

Publikováno: 18.10.2010

Kvalita pitné vody je rozdílná jednak regionálně. Současně je složení vody závislé na jejím zdroji, a to zda je využívána povrchová voda upravená a distribuovaná vodovodním řádem, nebo zda je čerpána z individuálních podzemních zdrojů.

Celý článek zde

STAVEBNÍ VELETRHY BRNO a veletrh MOBITEX opět spolu

Publikováno: 12.10.2010

I v roce 2011 se v tradičním jarním termínu od 12. do 16. dubna 2011 uskuteční Stavební veletrhy Brno a veletrh interiéru a bydlení MOBITEX. Model uceleného  komplexu uvedených veletrhů, který zahrnuje všechny obory stavebnictví, technického zařízení budov a interiérového vybavení, měl v roce 2010 premiéru, a podle provedených výzkumů – jak mezi vystavovateli, tak návštěvníky – úspěšnou.  

Celý článek zde

Obalovna Boskovice byla slavnostně otevřena

Publikováno: 30.9.2010

Dnes byla v Boskovicích slavnostně otevřena zrekonstruovaná obalovna živičných směsí. Vznikla výměnou původní obalovny firmy D E A S, spol. s r.o., s kapacitou 100 tun živičných směsí za hodinu za novou šaržovou obalovací soupravu ASKOM VS 3TV, věžové provedení, jejíž maximální výkon je dvojnásobný, tedy 200 tun za hodinu. Nová společnost Obalovna Boskovice, s.r.o., je dceřinou firmou akciových společností OHL ŽS a Silniční a vodohospodářské stavby a firmy D E A S.

Celý článek zde

Protipovodňová ochrana města Chocně

Publikováno: 24.9.2010

Při povodni v roce 1997 došlo na území severovýchodních Čech k rozsáhlým záplavám a škodám v povodí řeky Orlice; v případě řeky Tiché Orlice to byla snad historicky největší známá povodňová událost. V důsledku této mimořádné povodně byla celá oblast povodí posouzena s cílem najít akceptovatelné a technicky proveditelné řešení, jak zabránit opakování podobných událostí a stanovit postupné kroky realizace preventivních opatření. Prvním krokem bylo stanovení potřebného snížení kulminačních průtoků vybudováním retenčních prostor. Proto došlo v rámci I. etapy „Programu protipovodňové prevence“, realizované v letech 2002–2007, k výstavbě retenčních nádrží v horním povodí Tiché Orlice a horním povodí největšího jejího přítoku Třebovky, které mají snížit (transformovat) kulminační průtoky povodní. Ve II. etapě Programu, která má být dokončena v roce 2013, byly zahájeny práce na protipovodňových opatřeních přímo v intravilánech obcí. Na spodní stavbě těchto konstrukcí se ve značné míře uplatnily technologie speciálního zakládání, popsané mj,. v následujícím textu.

Celý článek zde

Další fáze krize ve slovenském stavebnictví: konsolidace trhu

Publikováno: 3.9.2010

Většina ředitelů slovenských stavebních společností předpovídá pro rok 2010 pokles slovenského stavebnictví (mělo by klesnou o 7 procent). Firmy dále zhoršují predikce vývoje svých tržeb (předpokládají pokles o 7,3 procenta), a navíc neočekávají návrat k růstu ani v roce 2011. Průměrné vytížení kapacit stavebních společností se stále pohybuje na nízkých úrovních (70 procent), téměř tři ze čtyř společností potvrzují, že mají zakázek méně než před rokem. Klíčovým problémem je nedostatečná poptávka, která omezuje téměř všechny stavební společnosti. Hlavní prioritou na dalších 12 měsíců bude zvýšit efektivitu fungování společnosti. Značný podíl středních a malých společností bude intenzivně hledat strategického partnera. Tyto závěry vyplývají z výsledků Kvartální analýzy slovenského stavebnictví 08/2010, kterou připravila společnost CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG Slovensko, Ipsos Tambor, Považská cementáreň a.s. a stavebním veletrhem ForArch 2010.

Celý článek zde

VIDEO: Povodí Odry investuje do protipovodňových opatření na Opavsku

Publikováno: 26.8.2010

Státní podnik Povodí Odry investuje v rámci projektu Protipovodňových opatření mimo jiné i do dvou významných staveb na Opavsku.

Celý článek zde

Dokumentace EIA na Plavební stupeň Děčín byla předložena Ministerstvu životního prostředí

Publikováno: 25.8.2010

Ředitelství vodních cest České republiky (ŘVC ČR) dnes učinilo významný krok v přípravě Plavebního stupně Děčín, když Ministerstvu životního prostředí předložilo dokumentaci týkající se posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). „Dnešek je pro nás završením více než pětiletého procesu, který byl zahájen usnesením vlády č. 337 z března 2005, které jasně určilo, že zlepšení plavebních podmínek dolního Labe má být řešeno Plavebním stupněm Děčín,“ komentuje předložení dokumentace EIA ředitel ŘVC ČR Ing. Miroslav Šefara. Proces EIA byl zahájen 24. října 2005 tzv. oznámením. Od té doby ŘVC ČR coby investor intenzivně pracovalo na nalezení takového řešení stavby, které bude výhodné jak pro plavbu, tak i pro životní prostředí.

Celý článek zde

Výstavba plavební komory na Vltavě v Českém Vrbném

Publikováno: 1.7.2010

Výstavba plavební komory v Českém Vrbném je součástí komplexního projektu dokončení vltavské vodní cesty v úseku České Budějovice–Týn nad Vltavou pro účely turistické plavby. Společnost Zakládání staveb, a. s., zde prováděla práce spojené se zajištěním stavební jímky budoucí plavební komory a plavebních kanálů na horní a dolní vodě. Jímky byly zajištěny kotvenými štětovými stěnami, převrtávanou pilotovou stěnou a stěnou ze sloupů tryskové injektáže.

Celý článek zde

Rozpočtový systém euroCALC 3 využije investor, jeho dodavatel stavby a technický dozor

Publikováno: 26.5.2010

Rozpočtový program euroCALC 3 představuje optimální nástroj pro předávání informací o stavbě mezi investorem, dodavatelem a technickým dozorem. Investor má stálý přehled o financování stavby, náklady může pomocí manažerských nástrojů v systému euroCALC 3 průběžně kontrolovat a řídit. Prostřednictvím služby euroCALC Remote investor přistupuje k rozpočtovému systému euroCALC přes internet a on-line kontroluje své investice. Zároveň jeho dodavatel doplňuje data přímo na stavbě do rozpočtů stavebních prací. Dochází tak k velmi efektivnímu předávání aktuálních informací mezi investorem, generálním dodavatelem stavby a technickým dozorem.

Celý článek zde

SVS: Prezentační den na stavbě nové ČOV Litvínov

Publikováno: 5.5.2010

V areálu budované čistírny odpadních vod Litvínov dnes zorganizovala Severočeská vodárenská společnost a. s. prezentační den stavby. Výstavba nové čistírny komunálních odpadních vod v Litvínově je ve finančním objemu téměř 370 milionů korun. SVS jako investor stavby počítá s finanční podporou formou dotací z Fondu soudržnosti EU a Státního fondu životního prostředí ČR, prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. V tomto roce jde o největší stavbu v regionu působnosti SVS.

Celý článek zde

Brněnské výstaviště bude v květnu patřit vodohospodářům, na Watenvi vystoupí odborníci čtyř rezortů

Publikováno: 5.5.2010

Doslova za dveřmi je Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh Watenvi, který se uskuteční na brněnském výstavišti ve dnech 25. až 27. května 2010. Oficiální zahájení veletrhu se uskuteční v úterý 25. května v 10 hodin před pavilonem P.

Celý článek zde

České stavebnictví: na lepší časy se neblýská

Publikováno: 14.4.2010

Aktuální výsledky výzkumu CEEC Research ukazují, že představitelé stavebních společností očekávají v roce 2010 pokles českého stavebnictví o 5 %. Ze srovnání s výsledky minulého roku vyplývá, že letošní rok by měl být pro stavbaře ještě náročnější než předchozí rok 2009.

Celý článek zde

Vodní stavby ovládáme

Publikováno: 13.4.2010

„Metrostav je tradiční dodavatel vodohospodářských staveb,“ řekl letos 2. března při slavnostním zakončení rekonstrukce jezu v Českém Vrbném ředitel divize 6 Ing. Jan Cuc. Na potvrzení jeho slov jsme vybrali ukázky, které dokládají, že stavby kolem vod naše společnost umí a stavěla je i staví po celé republice.

Celý článek zde

Úprava plavební úžiny Chvatěruby s přeložkou vodovodní shybky

Publikováno: 12.4.2010

Na počátku roku 2009 byla zahájena rozsáhlá investice Ředitelství vodních cest, která má výrazně zlepšit podmínky plavby na Vltavě v místě bývalé plavební úžiny Chvatěruby. Práce zahrnovaly prohrábku řečiště a korekci břehů a břehového opevnění. Přidruženou, nicméně významnou investicí v rámci této stavby byla i přeložka vodovodní shybky. Trasa staré shybky byla uložena v nedostatečné hloubce pode dnem řeky a neumožňovala navrhované prohloubení dna při dodržení minimálního krytí potrubí ve dně.

Celý článek zde

Mezinárodní konference o PPP projektech

Publikováno: 9.4.2010

V rámci doprovodného programu Stavebních veletrhů Brno se 13. dubna koná mezinárodní stavební konference o budování dopravní infrastruktury v ČR a SR a partnerství veřejného a soukromého sektoru v této oblasti: "PPP – ANO, ČI NE?". Konferenci pořádá Krajská hospodářská komora jižní Moravy, Veletrhy Brno a.s. a Svaz podnikatelů ve stavebnictví, mediálním partnerem je časopis Silnice Železnice.

Celý článek zde

Suchohrad – rekonstrukce stávajícího protipovodňového opatření u řeky Moravy na Slovensku

Publikováno: 8.4.2010

Stavba „Suchohrad – rekonstrukce stávajícího protipovodňového opatření“ zlepšuje ochranné parametry protipovodňové hráze, chránící obec Suchohrad před zvýšenou hladinou řeky Moravy. Podloží stávající hráze bylo v prostoru obce dotěsněno clonou z tryskové injektáže, rozdělené výškově na dvě fáze.

Celý článek zde